A cohousing életmódról

Ismerkedj meg egy új lakhatási formával, és annak pár külföldi példájával

definíció

Hogy zajlik az élet a cohousingban ?

A cohousing lakói közös célok és érdekek mentén, a közösségi összefogás erejével fejlesztik lakhatási feltételeiket és lakókörnyezetüket. A lakók önkéntesen és tudatosan vállalják a közösséget egymással, az általuk meghatározott mértékben tereket, eszközöket, feladatokat, tevékenységeket osztanak meg egymással.

szervezet

Mi a helyzet hazánkban ?

A 2010-es évek első fele óta egyre többen hallottak a cohousingokról. Cikkek, kirándulások, egyetemi kurzusok kezdtek foglalkozni ezzel a lakhatási formával. Egyre többen vannak, akiket a cohousing érdekel.

Vannak köztük olyanok,akik a saját életüket is el tudják képzelni egy budapesti, városias cohousing-ban.

Ma a CoHousing Budapest Egyesület fogja össze az ilyen érdeklődésű embereket Magyarországon.

előképek

Példák külföldről

Az alábbiakban megismerhetsz néhány nemzetközi példát azok közül, amelyek minket is inspiráltak kreatív térhasználatukkal, működési módjukkal. A CollAction figyelemmel követi ezeknek és más cohousingoknak a működését, hogy a jó gyakorlatokat minél hatékonyabban ültethesse át egy budapesti közösségi lakóház megvalósításába.

Mauerseglerei, Bécs

A bécsi Mauerseglerei közössége az összetartó és fejlődő közösség jó példája. A lakóközösség együttműködése minden szinten tapasztalható, legyen szó a külső terek bérbeadásáról, a közös terek és tárgyak használatáról, vagy akár spontán szerveződő eseményekről. Az épület belső tereiben járva mindenhol a közös használatot segítő naptárakba vagy magyarázó cetlikbe botolhatunk, melyek a praktikumon túl az emberközeli légkört is megalapozzák. A konkrét funkciójú helyiségeken túl a közlekedő térbővületeit, a közös kertet és teraszokat is felszabadultan használják a közösség tagjai.

Mauerseglerei cohousing

Alte Schule Karlshorst, Berlin

Az 1907-ben épült, műemléki védettségű iskolaépületbe 2008-ban lehelt új életet a „SelbstBau e.G.”, 14 év kihasználatlanság után A többgenerációs lakóközösség az ingatlan tervezésében is részt vett. A közösségi terek akadálymentesek, a lakások 1/3-át pedig idősek bérelhetik, így valósítva meg egy inkluzív együttélési formát. A közösség tagjai gyakran találkoznak egymással a közös fenntartású kertben és étkezőben, rendszeresen szerveznek takarító és karbantartó „akciókat”. Az évek során a közös tevékenységeken keresztül szorosan együttműködő közösség alakult ki. Amikor egy lakóegység megüresedik, a közösség tagjai döntenek az új lakó személyéről. Az Alte Schule befogadó közegben biztosít megfizethető lakhatást mindazoknak, akik a Berlinben nagy hagyományokkal rendelkező közösségi lakhatási formát preferelják.